Implant zęba na protezie zębowej
Wszystkie osoby marzące o pięknym, zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechu mają szansę na spełnienie tego pragnienia. Dzięki rozwojowi stomatologii, a w szczególności stomatologii estetycznej, to prostsze niż się wydaje. A wszystko dzięki możliwości zrobienia implantów, stanowiących doskonałą alternatywę dla naturalnych zębów, które z jakichś powodów zostały przez pacjenta utracone. Implanty to rozwiązanie zapewniające niezawodne efekty – są trwałe, zapewniają pełen komfort podczas jedzenia nawet twardych pokarmów. Niestety czasami w związku z implantami pojawiają się pewne problemy. Wyjaśniamy zatem, jaki jest czas i przebieg rekonwalescencji po implantacji oraz kiedy konieczne jest usunięcie implantu zębowego.

Jak przebiega implantacja zębów?

Zanim dojdzie do implantacji zęba, zawsze konieczna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą. Wówczas ustalane są także wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Sam zabieg nie trwa długo – zwykle to ok. 15-20 minut. Pacjenci na ogół korzystają ze znieczulenia miejscowego, zdarza się również, że wybierają opcję narkozy ogólnej. Wszczepienie nie wiąże się z koniecznością wykonywania dużych nacięć w obrębie jamy ustnej. Specjaliści robią to tak, aby zminimalizować obszar szycia po zabiegu. Implanty zębów wprowadzane są w przygotowane (nawiercone) otwory, a następnie następuje zszycie wcześniej wykonanych nacięć. Dzięki znieczuleniu pacjent nie musi obawiać się bólu ani dyskomfortu, wszystko odbywa się w pełni bezpieczny i bezbolesny sposób. Tuż po zabiegu pacjenci stomatologiczni powinni przestrzegać zasad określonych przez dentystę, które wskazują na to, jak uniknąć powikłań. W innym razie wszczepienie może okazać się nieskuteczne i konieczne będzie usunięcie implantu zębowego.

Jakie są objawy odrzucenia implantu zęba?

Czas i przebieg rekonwalescencji po zabiegu implantacji zęba jest zawsze określany przez specjalistę, który bierze pod uwagę indywidualny przypadek każdego pacjenta. Jednak najczęściej tkanki potrzebują na wygojenie około dwóch tygodni. Z kolei pełne zespolenie implantu z kością może potrwać nawet pół roku. Niestety nie zawsze wszystko idzie pomyślnie.

Największym problemem, który może pojawić się po implantacji, jest odrzucenie implantu. Mowa w końcu o ciele obcym, które musi zostać przyjęte przez organizm, aby móc mówić o powodzeniu zabiegu. Znakiem ostrzegawczym i pierwszym z objawów, że implant został odrzucony, jest pojawienie się stanu zapalnego dziąsła przy implancie. To dość nieprzyjemny i bolesny efekt, którego nie sposób nie zauważyć i nie można go bagatelizować. Możliwe powikłania po zabiegu, które nie wróżą nic dobrego, to także:

 • krwawienie z dziąsła,
 • gorączka,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • wysunięcie się implantu z dziąsła.

Pojedyncze objawy nie oznaczają jeszcze, że będzie trzeba przeprowadzić usuwanie implantu zęba. Gorączka może pojawić się z wielu powodów, podobnie jak powiększenie węzłów chłonnych. Wysunięcie implantów czy krwawienie z dziąsła to już bardziej oczywiste objawy, jednak wciąż często udaje się uniknąć radykalnych rozwiązań. Najważniejsze jest, aby po spostrzeżeniu niepokojących symptomów, jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego w celu odbycia konsultacji ze specjalistą. Oceni on sytuację i na tej podstawie zaleci dalsze działania.

Odrzucenie implantu zęba – przyczyny

Przyczyn odrzucenia implantu może być dużo. Część z nich da się przewidzieć jeszcze na etapie przygotowań do zabiegu i już wtedy można zastanowić się wspólnie ze stomatologiem, jak uniknąć powikłań. Gdy pacjent cierpi na choroby autoimmunologiczne (takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów lub cukrzycę), może spodziewać się, że jego organizm uzna implant za ciało obce, którego za wszelką cenę będzie chciał się pozbyć. Prawdopodobnie osiągnie swój cel, odrzucając implant.

Rzadszą, ale równie możliwą przyczyną odrzucenia implantu zęba jest alergia pacjenta na któryś ze składników wszczepionego implantu. Nawet jeśli dana osoba nie ma świadomości, że boryka się z alergią, możliwe powikłania po zabiegu szybko ją o tym uświadomią. Czasami implant nie przyjmuje się ze względu na palenie wyrobów tytoniowych przez pacjenta. Dlatego na czas rekonwalescencji zaleca się całkowitą rezygnację z palenia papierosów.

Kiedy usunąć implant zęba?

Choć leczenie implantologiczne jest coraz częściej stosowaną metodą na uzupełnienie braków w uzębieniu, to nie zawsze implanty przyjmują się tak, jak chcieliby tego pacjent i stomatolog. Czasami pomimo starań stomatologa i wielu wyrzeczeń pacjenta, usunięcie implantu zębowego jest koniecznością. Konieczne będzie określenie planu, jak usunąć implant zęba, w sytuacji, gdy dojdzie do jego odrzucenia. Jednak są również inne okoliczności, w których może to być jedyne wyjście.

 • Kiedy osoba z wszczepionym implantem odczuwa dyskomfort podczas gryzienia pokarmów, to znak, że być może trzeba zrezygnować z implantu.
 • Usunięcie implantu zębowego na pewno będzie konieczne, gdy przy implancie zaniknie tkanka kostna. Taki stan rzeczy wiąże się ze zmianami w obrębie jamy ustnej, a implant zaczyna się ruszać, przez co nie spełnia swojej podstawowej funkcji.
 • W niektórych przypadkach trzeba usunąć implant z bardzo prozaicznej przyczyny, jaką jest zniszczenie go. Zdarza się, że z jakiegoś powodu implant zostanie uszkodzony, pęknie i wówczas jedynym sposobem na naprawę zaistniałej sytuacji jest usunięcie implantu zębowego.

W wielu sytuacjach po odczekaniu odpowiedniego czasu i ponowna próba wszczepienia. To, że raz implant musiał zostać usunięty, nie oznacza, że trzeba pożegnać się z wizją idealnego uśmiechu.

Jak usunąć implant zęba?

Zastanawiasz się, jak usunąć implant zęba? Czy to boli? Usuwanie implantu zęba to zadanie dla specjalistów i oni na pewno wyjaśnią szczegóły przed rozpoczęciem zabiegu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie ma obaw, że rana po implancie będzie goiła się miesiącami. Proces usuwania odbywa się przy użyciu tak dostosowanych narzędzi, aby tkanka kostna pozostała w stanie nienaruszonym.

Dalsze działanie, już po usunięciu implantu, zależą od decyzji lekarza. W niektórych przypadkach rana zostaje zszyta, a czasami od razu wszczepiany jest nowy implant. Sytuacja każdego pacjenta jest nieco inna i przez to inaczej rozpatrywana. Jednak tego, jak usunąć implant zęba nie można porównać do tradycyjnego usuwania zęba. Pacjenci gorzej znoszą ekstrakcję naturalnego uzębienia – rana tego typu goi się trudniej i dłużej. Oba przypadki łączy jedno – można, a nawet powinno się użyć środka uśmierzającego ból. Znieczulenie miejscowe powinno wystarczyć, aby pozbywanie się implantu przebiegło bezboleśnie.

Przeciwwskazania do usunięcia implantu

Nie zawsze jednak powinno się decydować na usunięcie implantu. Istnieje szereg objawów, które mogą być uznane za przeciwwskazania do wykonania zabiegu. I niekoniecznie zawsze są to przeciwwskazania związane z samym implantem. Częściej problem stanowi ogólny stan zdrowia pacjenta. Zabiegu nie powinno się wykonywać, gdy:

 • pacjent zmaga się z chorobami, które mają negatywny wpływ na gojenie się ran.
 • pacjent przechodzi leczenie radiologiczne,
 • pacjentka jest w ciąży,
 • uniemożliwia to stan psychiczny pacjenta.

Powyższe przeciwwskazania zwykle okazują się tymczasowe. Dlatego w przypadku ich występowania specjalista zaleca zwykle leczenie zachowawcze, jeśli w ogóle leczenie jest konieczne. Jego wdrożenie okazuje się niezbędne, gdy wystąpi stan zapalny. Natomiast w momencie, gdy możliwe będzie już usunięcie implantu zębowego, pacjent jest kierowany na zabieg, który umożliwia pozbycie się problemu.

Dzisiaj działania związane z implantami są czymś normalnym, czymś, na co decyduje się wiele osób. Dobrze wszczepione i zaadaptowane implanty to gwarancja pięknego, pełnego uśmiechu przez długie lata. Dzięki temu rozwiązaniu braki w uzębieniu nie są niczym przerażającym – szybko i skutecznie można im zaradzić. Wystarczy zdecydować się na implanty i przestrzegać zasad związanych z czasem rekonwalescencji już po wykonanym zabiegu. Profesjonalne wykonanie zabiegu i przestrzeganie zaleceń sprawiają, że ryzyko nieprzyjęcia się implantu lub pojawienia innych dolegliwości staje się minimalne, a usunięcie implantu zębowego nie jest konieczne.

Przeczytaj również:

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas