Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, choroby, próchnica – to powody, które prowadzą do usunięcia jednego, a czasami kilku zębów. Niekompletny uśmiech wpływa negatywnie na wygląd twarzy. Osoby zmagające się z niepełnym uzębieniem czują duży dyskomfort, spowodowany nie tylko kwestiami estetycznymi, lecz także problemami z jedzeniem. Z racji tego pacjenci często decydują się na leczenie implantologiczne. Wszczepienie implantów może wywołać jednak stan zapalny.

Stan zapalny po wszczepieniu implantu – czym jest?

Każdy zabieg medyczny i stomatologiczny wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem powikłań pozabiegowych. W przypadku leczenia implantologicznego, często pojawiającą się komplikacją jest stan zapalny po wszczepieniu implantów zębów. Dolegliwość ta może obejmować dwa rodzaje tkanek:

  • peri-implant mucositis to proces zapalny tkanek miękkich, które otaczają implanty śródkostne, a także elementy suprakonstrukcji protetycznych. Ten stan zapalny można porównać do zapalenia dziąseł, występującego w przypadku zębów naturalnych.
  • peri-implantitis to natomiast rozległy proces zapalny, podczas którego dochodzi do przekroczenia granicy dziąsło-kość. W tym momencie dochodzi do powolnej destrukcji kości. Ten stan można porównać do zapalenia przyzębia.

Co powoduje stan zapalny po wszczepieniu implantu?

Co powoduje stan zapalny wokół implantu? Przyczyną są najczęściej te same czynniki, które doprowadziły do utraty zębów. Wiele badań wskazuje na to, że głównym powodem występowania zapalenia tkanek miękkich są bakterie. Drobnoustroje chorobotwórcze tworzą biofilm bakteryjny (kamień, osad nazębny). Jego nadmiar doprowadza w konsekwencji do zaburzenia równowagi pomiędzy odpornością pacjenta a mikroorganizmami. Co ciekawe, czasami, głównie w przypadku występowania zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego, już mała ilość biofilmu może doprowadzić do wystąpienia intensywnego stanu zapalnego. O wiele większego niż ten, który spotyka osoby niedostatecznie dbające o higienę jamy ustnej. Są to jednak nieliczne przypadki.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, czyli niedokładne i nieregularne szczotkowanie zębów, a także nadmierne palenie papierosów, tworzy doskonałe środowisko do wystąpienia stanu zapalnego. Pozostałe czynniki, które sprawiają, że dziąsło po wszczepieniu implantu zostaje objęte rozległym procesem zapalnym, to m.in.: cukrzyca, nadmierny stres czy zaburzenia funkcji zgryzu. Co więcej, przyczyną peri-implantitis mogą być także ciała obce, które przedostają się pomiędzy łącznik a dziąsło. W warunkach domowych między implant a dziąsło mogą dostać się głównie kawałki twardego lub włóknistego pokarmu. Z kolei w gabinecie najczęściej są to resztki cementu, które są pozostałością po cementowaniu korony.

Stan zapalny po wszczepieniu implantu – objawy powikłania

Jakie są objawy powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu wstawienia implantu zęba? Stan zapalny najczęściej wiąże się z takimi dolegliwościami jak:

  • zaczerwienienie dziąseł najczęściej połączone z krwawieniem,
  • dyskomfort podczas jedzenia i dotykania – ból tkanek,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Jeśli zapalenie przerodzi się w poważny stan chorobowy, wówczas może dojść do utworzenia się ropnej treści w okolicy dziąsła. Bardzo częstą oznaką stanu zapalnego jest również ruchomy implant. Jeśli pacjent zauważy choć jeden z powyższych objawów, powinien zgłosić się niezwłocznie do stomatologa. Im wcześniej powikłania zostaną wykryte, tym większa szansa na szybkie i bezbolesne leczenie. W innym wypadku konieczne będzie usunięcie implantu i powtórzenie leczenia implantologicznego.

Jakie są skutki nieleczonego zapalenia tkanek wokół implantu?

Ogromny ból, dyskomfort i nieprzyjemny zapach z ust to oznaki powikłania po wszczepieniu implantu. Zbagatelizowanie tych oznak z czasem może doprowadzić do nieprawidłowego zrastania się korzenia odtwórczego z kością. Ponadto stan zapalny powoduje osuwanie się linii dziąseł, a w ostateczności zanik kości. To jednak jeszcze nie wszystkie skutki tego stanu. Zaniedbanie toczącego się procesu zapalnego nierzadko prowadzi do konieczności usunięcia korzenia odtwórczego i w konsekwencji do ponownego leczenia zębów.

Stan zapalny wokół implantu – jak często dochodzi do powikłań?

Renevert i współpracownicy w 2007 r. przeprowadzili badanie. Poddali ponad 10-letniej obserwacji 213 pacjentów, u których zostało wprowadzonych 976 implantów. Wyniki jednoznacznie pokazały, że u 59,6% osób wystąpiło peri-implant mucositis, natomiast peri-implantitis dotknęło 14,9% z nich. Z kolei Roccuzzo wraz z zespołem w 2010 r. przeprowadził badanie wśród 101 pacjentów niepalących, u których zastosowano 246 implantów. Obserwacja trwała również 10 lat. Wyniki wskazały, że peri-implantitis wystąpiło u 4,7% pacjentów zdrowych periodontologicznie. Powikłania dotknęły również 11% pacjentów ze średniozaawansowanym stanem zapalnym przyzębia oraz 15% pacjentów z ciężkim procesem zapalnym przyzębia.

Jak wyleczyć stan zapalny przy implancie?

Leczenie stanu zapalnego przy implancie zależy w głównej mierze od tego, jak rozległy jest obszar powikłań. Na początku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby mógł ocenić, jak duże są komplikacje. Dzięki temu będzie w stanie dobrać metody, które poprawią komfort pacjenta, a przede wszystkim doprowadzą do zredukowania infekcji. Jeśli stan zapalny dotyczy tkanek miękkich i jest spowodowany zaniedbaniem higieny jamy ustnej, stomatolog często decyduje się na przepisanie płynów do płukania. Preparaty te mają odkazić zainfekowane tkanki, a także zmniejszyć ból występujący u pacjenta. Niekiedy pomocnym rozwiązaniem jest antybiotykoterapia. Jeśli powyższe sposoby nie okażą się skuteczne, konieczne jest usunięcie biofilmu bakteryjnego, który zgromadził się na powierzchni łącznika i konstrukcji protetycznej.

Kiedy powodem stanu zapalnego jest natomiast niedokładne połączenie elementów lub pozostawienie zbyt dużej ilości cementu przez stomatologa, leczenie wygląda podobnie. Polega na usunięciu nadmiaru cementu, złogów zmineralizowanych, miękkiej płytki bakteryjnej oraz kontrolowaniu jakości higienizacji wykonywanej przez pacjenta. Szybkie zauważenie powikłań i wdrożenie leczenia może całkowicie cofnąć stan zapalny. Niestety, jeśli infekcja spowoduje naruszenie konstrukcji kostnej w okolicy implantu, wtedy powyższe metody mogą się nie sprawdzić. Konieczne będzie podjęcie działań chirurgicznych – wykorzystanie technik regeneracyjnych.

Chirurgiczne leczenie zaawansowanego stanu zapalnego polega najczęściej na mechanicznym oczyszczeniu powierzchni zakażonego implantu poprzez dezynfekcję laserową lub chemiczną (wykorzystującą np. kwas cytrynowy lub specjalne żele do rozpuszczania resztek tkanek miękkich). Wykonuje się wtedy również zabieg odbudowy utraconej tkanki kostnej. Interwencja chirurgiczna może być ostatnią szansą na uratowanie implantu. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie pozytywnych rezultatów, konieczne będzie jego usunięcie.

Jak zapobiegać powikłaniom po wszczepieniu implantów stomatologicznych?

Komplikacje po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą przerodzić się w bardzo poważne dolegliwości. Ból i dyskomfort towarzyszący stanowi zapalnemu, może być niezwykle uciążliwy dla pacjenta. Warto więc przestrzegać zaleceń stomatologa, aby nie dopuścić do infekcji. Dzięki temu proces osteointegracji przebiegnie o wiele szybciej i bezboleśnie. Jak zatem dbać o jamę ustną po leczeniu implantologicznym? Najważniejsza jest perfekcyjna higiena. Zarówno o naturalne uzębienie, jak i implanty należy dbać nie tylko po zabiegu, lecz także w późniejszym czasie.

Zasady dbania o implanty:

  • Regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne – lekarz jest w stanie wykryć wczesne stadium stanu zapalnego wokół implantu i wprowadzić odpowiednie leczenie.
  • Odpowiednia i regularna higiena jamy ustnej – szczotkowanie zarówno zębów naturalnych, jak i implantów 2 razy dziennie oraz stosowanie płynów do higieny jamy ustnej. Warto również wprowadzić do codziennej higieny irygator, nici dentystyczne, a także wymienić zwykłą szczoteczkę na elektryczną lub soniczną. Wytwarzają one ruch pulsacyjny i wymiatający, który jest najlepszy dla zębów, żuchwy i szczęki.
  • W przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów z implantami, natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Zbagatelizowanie objawów może doprowadzić do jeszcze większych powikłań i tym samym usunięcia implantu.

Palenie tytoniu a stan zapalny tkanek

Warto wiedzieć, że na proces osteointegracji, czyli łączenia się kości z implantem, bardzo niekorzystnie wpływa palenie papierosów. U pacjentów z takim nałogiem gojenie się ran po zabiegu trwa o wiele dłużej. Co więcej, u palaczy może również dojść do niedokrwienia tkanek wokół implantu. Według badań, osoby z nałogiem nikotynowym stanowią aż 53% osób, u których pojawia się peri-implantitis. Dodatkowo u palaczy występują przewlekłe stany zapalne błony śluzowej, a także zwiększona ilość biofilmu bakteryjnego. Czynniki te mogą doprowadzić do szybkiego rozwoju stanu zapalnego, a w konsekwencji – usunięcia implantu.

Przeczytaj również:

Najnowsze wpisy

Zobacz również

Zadzwoń do nas